Rączna
= menu

Kalendarz wyborczy Wyborów Samorządowych 2024 - Jak będzie wyglądać proces wyborczy? - grafika tytułowa

Wybory samorządowe to istotne wydarzenie w życiu lokalnych społeczności. Każda edycja tych wyborów przynosi ze sobą swoje unikalne procedury i terminy. Dla tych, którzy z niecierpliwością oczekują na udział w wyborach samorządowych 2024, oto kalendarz wyborczy i najważniejsze daty, które warto zapamiętać.

7 kwietnia 2024 roku to data, na którą wszyscy z utęsknieniem czekają. Wtedy odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych, a mieszkańcy będą mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli do różnych instytucji samorządowych. Ale droga do tego dnia jest pełna etapów i procedur.

Pierwszy ważny krok w przygotowaniach do wyborów samorządowych 2024 został już wykonany. Opublikowano kalendarz wyborczy, który precyzyjnie określa wszystkie etapy procesu wyborczego. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało także projekt rozporządzenia premiera dotyczącego zarządzenia wyborów.

Kluczową datą, na którą warto zwrócić uwagę, jest 22 lutego 2024 roku. To termin, w którym należy zgłosić komisarzom wyborczym kandydatów na członków terytorialnych komisji wyborczych. Przed tym dniem, do 12 lutego, musi zostać podana do publicznej wiadomości informacja o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym, a także o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów.

Do 27 lutego komisarze wyborczy terytorialnych komisji wyborczych powinni powołać te komisje. 4 marca to termin na utworzenie obwodów głosowania w różnych instytucjach, takich jak zakłady lecznicze, domy pomocy społecznej, zakłady karnych i areszty śledcze, a także ustalenie ich granic, siedzib i numerów. Ponadto, w tym czasie komitety wyborcze będą zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych dla wyborów do różnych organów samorządu.

Do 8 marca planowane jest podanie do publicznej wiadomości informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Tego samego dnia komisarz wyborczy przyzna numery dla list komitetów wyborczych, które nie otrzymały ich od Państwowej Komisji Wyborczej ani od komisarza wyborczego o charakterze ogólnowojewódzkim.

13 marca to ważny dzień, gdy Państwowa Komisja Wyborcza przyzna jednolite numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych do sejmików województw. Tego dnia także o godzinie 16 minie termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast gminnym komisjom wyborczym.

Do 18 marca komisarze wyborczy przyznają numery dla list komitetów wyborczych, które zarejestrowały co najmniej jedną listę kandydatów do rady powiatu i nie otrzymały numerów od Państwowej Komisji Wyborczej ani od komisarza wyborczego o charakterze ogólnowojewódzkim. Tego samego dnia zostaną także powołane obwodowe komisje wyborcze przez komisarzy wyborczych.

Nieodpłatne rozpowszechnianie audycji wyborczych przygotowanych przez komitety wyborcze w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych będzie miało miejsce od 25 marca do 5 kwietnia.

Ostatnim etapem w procesie wyborczym będzie dzień 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 24, kiedy to zakończy się kampania wyborcza, a mieszkańcy będą już mogli przystąpić do głosowania.

Podsumowując, kalendarz wyborczy wyborów samorządowych 2024 jest pełen kluczowych dat i procedur. To ważne wybory, które wpłyną na kształtowanie lokalnych władz i życia społeczności. Dlatego warto być świadomym terminów i uczestniczyć w procesie wyborczym, aby wybrać najlepszych kandydatów na stanowiska samorządowe.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Odwiedź stronę: Piotr Lach